✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
NP 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth FG | Narrow Profile 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth Fiberglass Entry Door

NP 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth FG | Narrow Profile 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth Fiberglass Entry Door
- 4-Lite, 1-Block premium fiberglass entry door with 2 sidelites
- Sleek and modern narrow profile door design
- Smooth fiberglass skin on both sides of the door
- True flush glazed glass panels (no raised molding or insert frames) for true modern look
- Interior side of the door with wood glass stop molding
- Three different glass options: Clear, Reeded or Cloud
- All glass options are tempered and dual pane for energy efficiency
- Hardwood edges and solid Timberstrand® core — no foam, for added strength and stability
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- ready to be painted
- Optional black finish is available when ordering pre-hung
- Priced per door/Slab
- Limited lifetime manufacturer warranty on the door, 5 year on the glass
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Stiles: | 3" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Reeded, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $1,585.50
Original: $4,530.00
-65%NP 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth FG | Narrow Profile 4 Lite 1-Block 2 Sidelites Smooth Fiberglass Entry Door—
$4,530.00
$1,585.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 4-Lite, 1-Block premium fiberglass entry door with 2 sidelites
- Sleek and modern narrow profile door design
- Smooth fiberglass skin on both sides of the door
- True flush glazed glass panels (no raised molding or insert frames) for true modern look
- Interior side of the door with wood glass stop molding
- Three different glass options: Clear, Reeded or Cloud
- All glass options are tempered and dual pane for energy efficiency
- Hardwood edges and solid Timberstrand® core — no foam, for added strength and stability
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- ready to be painted
- Optional black finish is available when ordering pre-hung
- Priced per door/Slab
- Limited lifetime manufacturer warranty on the door, 5 year on the glass
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Stiles: | 3" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Reeded, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |


















