Luca 4-Lite-Horizontal 6/8 E-01 | 36" X 80" Tall Luca 4 Lite Horizontal Lite Modern Mahogany Entry Door

Luca 4-Lite-Horizontal 6/8 E-01 | 36" X 80" Tall Luca 4 Lite Horizontal Lite Modern Mahogany Entry Door
- 80"Tall Contemporary 4 Lite Horizontal Lite Mahogany Wood Entry Door
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Clear or Sandblasted IG Low-E glass
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear or Sandblasted |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | 37-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 38-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 80"Tall Contemporary 4 Lite Horizontal Lite Mahogany Wood Entry Door
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Clear or Sandblasted IG Low-E glass
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear or Sandblasted |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | 37-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 38-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |

















