✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
TDL 6-Lite 1 Panel KA-1 | 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Door with V-Grooved Panel

TDL 6-Lite 1 Panel KA-1 | 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Door with V-Grooved Panel
- 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Knotty Alder wood exterior door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture Illustrates a 96" Tall Door
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" or 2-1/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $505.75
Original: $1,445.00
-65%TDL 6-Lite 1 Panel KA-1 | 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Door with V-Grooved Panel—
$1,445.00
$505.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Knotty Alder wood exterior door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture Illustrates a 96" Tall Door
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" or 2-1/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















