CP-Blanco-68-1 | Mahogany CP-Blanco-68-1 80" Exterior Single Entry Door with Decorative Glass

CP-Blanco-68-1 | Mahogany CP-Blanco-68-1 80" Exterior Single Entry Door with Decorative Glass
- 80" Tall Carved Panel Mahogany Wood Entry Door with Blanco Decorative glass design
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- IG (insulated glass) panels permanently seal the decorative glass panel inside of two sheets of tempered safety glass
- Blanco Decorative features Clear Beveled and Gluechip glass to enhance unique design
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Decorative Glass |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $1,430.00
-65%$1,430.00
$500.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 80" Tall Carved Panel Mahogany Wood Entry Door with Blanco Decorative glass design
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- IG (insulated glass) panels permanently seal the decorative glass panel inside of two sheets of tempered safety glass
- Blanco Decorative features Clear Beveled and Gluechip glass to enhance unique design
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Decorative Glass |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















