
Contemporary 4-Lite-FG-6'8-1 | 36" x 80" Contemporary 4-Lite Fiberglass Entry Door
- 36" x 80" Tall Contemporary 4-Lite Fiberglass Entry Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- 3 different tempered, dual pane, insulated glass options Rain, Reeded, and Satin
- Polyvinyl Chloride construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Reeded, Rain, Satin, and Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36" x 80" Tall Contemporary 4-Lite Fiberglass Entry Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- 3 different tempered, dual pane, insulated glass options Rain, Reeded, and Satin
- Polyvinyl Chloride construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Reeded, Rain, Satin, and Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |


















