✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
WI KA Charleston AL 68-1-2 | 6'-8" Tall Knotty Alder Arch Lite Door and Two Sidelites with Charleston Wrought Iron Grille

WI KA Charleston AL 68-1-2 | 6'-8" Tall Knotty Alder Arch Lite Door and Two Sidelites with Charleston Wrought Iron Grille
- 6'-8" tall arch lite Knotty Alder entry door and two sidelites with decorative wrought iron grille
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- The wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 68-1/2" x 82" |
| Rough Opening Size: | 69-1/4" x 82-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$3,632.00
WI KA Charleston AL 68-1-2 | 6'-8" Tall Knotty Alder Arch Lite Door and Two Sidelites with Charleston Wrought Iron Grille—
$3,632.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 6'-8" tall arch lite Knotty Alder entry door and two sidelites with decorative wrought iron grille
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- The wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 68-1/2" x 82" |
| Rough Opening Size: | 69-1/4" x 82-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















