
Tuscany 3LT E-01 | 3-Lite Mahogany Craftsman Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass
- Arts and Crafts style Mahogany entry door with dentil shelf on the exterior
- Tempered insulated clear beveled low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arts and Crafts / Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Glass with Beveled Edges |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,675.00
-65%$2,675.00
$936.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Arts and Crafts style Mahogany entry door with dentil shelf on the exterior
- Tempered insulated clear beveled low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arts and Crafts / Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Glass with Beveled Edges |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















