✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Louisburg E-01 | 36"x80" Louisburg Mahogany Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass
- Louisburg mahogany entry door with clear beveled Low-E glass
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of Low-E glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | TDL / 4-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$2,265.00
Louisburg E-01 | 36"x80" Louisburg Mahogany Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass—
$2,265.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Louisburg mahogany entry door with clear beveled Low-E glass
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of Low-E glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | TDL / 4-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















