Decatur Hendersonville E-03 | 36"x80" 2-Panel V-Grooved Mahogany Entry Door and Two Full Lite Sidelites with Decorative Wrought Iron

Decatur Hendersonville E-03 | 36"x80" 2-Panel V-Grooved Mahogany Entry Door and Two Full Lite Sidelites with Decorative Wrought Iron
- Decatur Hendersonville 2-panel v-grooved mahogany entry door and two Full Lite sidelites with decorative wrought iron and clear Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 2-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 12" sidelites: 65-1/4" x 83" 14" sidelites: 69-1/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 12" sidelites: 66" x 83-3/4" 14" sidelites: 70" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,235.00
-65%$5,235.00
$1,832.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Decatur Hendersonville 2-panel v-grooved mahogany entry door and two Full Lite sidelites with decorative wrought iron and clear Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 2-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 12" sidelites: 65-1/4" x 83" 14" sidelites: 69-1/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 12" sidelites: 66" x 83-3/4" 14" sidelites: 70" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















