✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
Colonial 6 Panel E-03 | 36"x80" 6-Panel Mahogany Wood Exterior Front Door with Two 5-Lite Sidelites

Colonial 6 Panel E-03 | 36"x80" 6-Panel Mahogany Wood Exterior Front Door with Two 5-Lite Sidelites
- Traditional 6 panel exterior front door and two 5-lite sidelites with clear beveled glass
- True divided lite design for sidelites - each opening contains an independent piece of clear beveled glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 6-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | For 12" Sidelites 65-1/4" X 82-3-4" For 14" Sidelites 69-1/4" X 82-3/4" |
| Recommended Rough Opening: | For 12" Sidelites 66" X 83-1-2" For 14" Sidelites 70" X 83-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$1,429.75
Original: $4,085.00
-65%Colonial 6 Panel E-03 | 36"x80" 6-Panel Mahogany Wood Exterior Front Door with Two 5-Lite Sidelites—
$4,085.00
$1,429.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Traditional 6 panel exterior front door and two 5-lite sidelites with clear beveled glass
- True divided lite design for sidelites - each opening contains an independent piece of clear beveled glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 6-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | For 12" Sidelites 65-1/4" X 82-3-4" For 14" Sidelites 69-1/4" X 82-3/4" |
| Recommended Rough Opening: | For 12" Sidelites 66" X 83-1-2" For 14" Sidelites 70" X 83-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















