
Colonial 6 Panel E-01 | Colonial 6-Panel Mahogany Wood Exterior Front Door
- Traditional 6 panel exterior front door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 6-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 37-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 38-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,085.00
-65%$2,085.00
$729.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Traditional 6 panel exterior front door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 6-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 37-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 38-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















