Brentwood E-01B | Brentwood 36"x80" 4-Lite Mahogany Wood Arch Top Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass

Brentwood E-01B | Brentwood 36"x80" 4-Lite Mahogany Wood Arch Top Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass
- Brentwood 4-Lite Mahogany wood arch top entry door with clear beveled Low-E glass
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of Low-E glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish is available. Otherwise, doors are sold unfinished.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,515.00
-65%$2,515.00
$880.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Brentwood 4-Lite Mahogany wood arch top entry door with clear beveled Low-E glass
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of Low-E glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish is available. Otherwise, doors are sold unfinished.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















