
Belle Meade E-01 | Belle Meade 2-Panel Mahogany Entry Door
- Belle Meade 2-panel mahogany entry door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 2-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | N/A |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,085.00
-65%$2,085.00
$729.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Belle Meade 2-panel mahogany entry door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional.
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 2-Panel |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | N/A |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















