4LT-1P Dutch Door E-01B | Pre-hung 6'-8" Tall 4 Lite Arch Top Mahogany Wood Dutch Door with Solid Bottom Panel

4LT-1P Dutch Door E-01B | Pre-hung 6'-8" Tall 4 Lite Arch Top Mahogany Wood Dutch Door with Solid Bottom Panel
- Pre-hung 6'-8" tall 4 lite arch top Mahogany wood dutch door with solid bottom panel
- The top portion of the door has clear beveled glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
Inside Door Latch

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Dutch Door / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E Glass |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung 6'-8" tall 4 lite arch top Mahogany wood dutch door with solid bottom panel
- The top portion of the door has clear beveled glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
Inside Door Latch

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Dutch Door / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 83" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E Glass |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |


















