✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
TDL 6-Lite Craftsman-FG-6/8-2 | 72" x 80" 6-Lite 2 Panel Craftsman True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Double Door

TDL 6-Lite Craftsman-FG-6/8-2 | 72" x 80" 6-Lite 2 Panel Craftsman True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Double Door
- 72" x 80" 6-Lite 2 Panel Craftsman True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Double Door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Three different glass options are offered clear beveled low E, Flemish, Rain
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite Craftsman |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled, Flemish Rain |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
$1,018.50
Original: $2,910.00
-65%TDL 6-Lite Craftsman-FG-6/8-2 | 72" x 80" 6-Lite 2 Panel Craftsman True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Double Door—
$2,910.00
$1,018.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 72" x 80" 6-Lite 2 Panel Craftsman True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Double Door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Three different glass options are offered clear beveled low E, Flemish, Rain
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite Craftsman |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled, Flemish Rain |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |















