TDL 6-Lite 3 Panel Craftsman-KA-2-80 | 96" Tall 6-Lite 3-Panel Craftsman Style True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Double Door

TDL 6-Lite 3 Panel Craftsman-KA-2-80 | 96" Tall 6-Lite 3-Panel Craftsman Style True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Double Door
- 96" Tall 6-Lite 3-Panel Craftsman Style True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Double Door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,130.00
-65%$3,130.00
$1,095.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96" Tall 6-Lite 3-Panel Craftsman Style True Divided Lite (TDL) Knotty Alder Wood Entry Double Door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |






