✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
TDL 6-Lite-1 Panel-FG NRM-8/0-1 | 96" Tall 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Door

1 / 2
TDL 6-Lite-1 Panel-FG NRM-8/0-1 | 96" Tall 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Door
- 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Fiberglass exterior door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Two different glass options are offered clear beveled low E, Flemish
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled, Flemish |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $607.25
Original: $1,735.00
-65%TDL 6-Lite-1 Panel-FG NRM-8/0-1 | 96" Tall 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Fiberglass Entry Door—
$1,735.00
$607.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 6-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Fiberglass exterior door
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Two different glass options are offered clear beveled low E, Flemish
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled, Flemish |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |















