TDL 4-Lite 1 Panel NRM-1-2 | 4-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Mahogany Wood Entry Door with Two Sidelites

TDL 4-Lite 1 Panel NRM-1-2 | 4-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Mahogany Wood Entry Door with Two Sidelites
- 4-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Mahogany wood exterior door with two sidelites
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,190.00
-65%$2,190.00
$766.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 4-Lite 1-Panel True Divided Lite (TDL) Mahogany wood exterior door with two sidelites
- True divided lite (TDL) design: each glass opening contains an independent piece of glass
- Standard clear glass is beveled, tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency
- Eight different glass options are offered Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain Reeded, Small Reeded, and Satin
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | True Divided Lite |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Baroque, Flemish, Water, Stippolyte, Rain, Reeded, Small Reeded, Satin |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |














