
Full Lite Smooth FG | Full Lite Smooth Flush Glazed Fiberglass Door
- Full Lite Smooth Flush Glazed Fiberglass Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary classic appearance
- Clear Low-E Glass
- Polyvinyl Chloride (PVC) construction adds strength and stability while minimizing maintenance
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- and comes in smooth white
- Picture illustrates a painted door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary/Farmhouse |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Unfinished Smooth White |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $1,120.00
-65%$1,120.00
$392.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Full Lite Smooth Flush Glazed Fiberglass Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary classic appearance
- Clear Low-E Glass
- Polyvinyl Chloride (PVC) construction adds strength and stability while minimizing maintenance
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- and comes in smooth white
- Picture illustrates a painted door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary/Farmhouse |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Unfinished Smooth White |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |












