✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
Contemporary 7-Panel-1-1 | 96" Tall 7-Panel Contemporary Style Mahogany Wood Entry Door with Full Lite Sidelite

Contemporary 7-Panel-1-1 | 96" Tall 7-Panel Contemporary Style Mahogany Wood Entry Door with Full Lite Sidelite
- 96" Tall 7-Panel Contemporary Style Mahogany Wood Entry Door with Full Lite Sidelite
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Six different tempered, dual pane, insulated glass options
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" or 2-1/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Satin, Rain, Reeded, Small Reeded, Digital, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $773.50
Original: $2,210.00
-65%Contemporary 7-Panel-1-1 | 96" Tall 7-Panel Contemporary Style Mahogany Wood Entry Door with Full Lite Sidelite—
$2,210.00
$773.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96" Tall 7-Panel Contemporary Style Mahogany Wood Entry Door with Full Lite Sidelite
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Six different tempered, dual pane, insulated glass options
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" or 2-1/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Satin, Rain, Reeded, Small Reeded, Digital, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















