Contemporary 6-Lite Horizontal-FG-8'0-1 | 96" Contemporary 6-Lite Horizontal Fiberglass Entry Door

Contemporary 6-Lite Horizontal-FG-8'0-1 | 96" Contemporary 6-Lite Horizontal Fiberglass Entry Door
- 96" Tall Contemporary 6-Lite Horizontal Fiberglass Entry Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- 4 different tempered, dual pane, insulated glass options Clear Low E, Rain, Satin, Sandblast with Clear Border
- Polyvinyl Chloride (PVC) construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low E, Rain, Satin, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $1,930.00
-65%$1,930.00
$675.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96" Tall Contemporary 6-Lite Horizontal Fiberglass Entry Door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- 4 different tempered, dual pane, insulated glass options Clear Low E, Rain, Satin, Sandblast with Clear Border
- Polyvinyl Chloride (PVC) construction adds strength and stability while minimizing maintenance1i>
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit
- Picture is not an exact representation of a finished unit Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 95-1/4 Height |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low E, Rain, Satin, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |















