
Contemporary 3-Lite 8'0-1 | 96 " Tall Contemporary 3-Lite Mahogany Wood Entry Door
- 96" Tall 3-Lite Contemporary Mahogany Wood Entry door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Six different tempered, dual pane, insulated glass options
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Photo is shown with Small rain glass privacy Rating 6
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Satin, Rain, Reeded, Small Reeded, Digital, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $1,550.00
-65%$1,550.00
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96" Tall 3-Lite Contemporary Mahogany Wood Entry door
- Square edged, flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Six different tempered, dual pane, insulated glass options
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
- Photo is shown with Small rain glass privacy Rating 6
- One year limited manufacturer’s warranty
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear, Satin, Rain, Reeded, Small Reeded, Digital, Sandblast with Clear Border |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















