✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
WI MAH Valencia 34L 80 | 8'-0" Tall Mahogany 3/4 Lite Door with Valencia Wrought Iron Grille

WI MAH Valencia 34L 80 | 8'-0" Tall Mahogany 3/4 Lite Door with Valencia Wrought Iron Grille
- 8'-0" tall 3/4 lite Mahogany entry door with decorative wrought iron grille
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- TThe wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Mahogany is a reddish-brown hardwood with rich golden to deep red-brown color variations
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 3/4 Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 32" Door: 33-1/2" x 98" 36" Door: 37-1/2" x 98" 42" Door: 42-1/2" x 98" |
| Rough Opening Size: | 32" Door: 34-1/2" x 98-1/2" 36" Door: 38-1/4" x 98-1/2" 42" Door: 44-1/2" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $1,084.00
WI MAH Valencia 34L 80 | 8'-0" Tall Mahogany 3/4 Lite Door with Valencia Wrought Iron Grille—
$1,084.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" tall 3/4 lite Mahogany entry door with decorative wrought iron grille
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- TThe wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Mahogany is a reddish-brown hardwood with rich golden to deep red-brown color variations
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 3/4 Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 32" Door: 33-1/2" x 98" 36" Door: 37-1/2" x 98" 42" Door: 42-1/2" x 98" |
| Rough Opening Size: | 32" Door: 34-1/2" x 98-1/2" 36" Door: 38-1/4" x 98-1/2" 42" Door: 44-1/2" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















