WI KA Texan 23L 80-2 | 8'-0" Tall Knotty Alder 2/3 Lite Double Doors with Texan Lone Star Wrought Iron Grille

WI KA Texan 23L 80-2 | 8'-0" Tall Knotty Alder 2/3 Lite Double Doors with Texan Lone Star Wrought Iron Grille
- 8'-0" tall 2/3 lite Knotty Alder double entry door with decorative wrought iron grilles
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- The wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Doors |
| Door Style: | 2/3 Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 74" x 98" |
| Rough Opening Size: | 74-3/4" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,948.00
-65%$2,948.00
$1,031.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" tall 2/3 lite Knotty Alder double entry door with decorative wrought iron grilles
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Each wrought iron grille design has been hand crafted by artisans and may slightly vary
- The wrought iron grille is powder coated for durability and is available in Antique Black Wrought Iron Only
- Seven different glass texture options to control the level of privacy and light
- All glass textures are produced using a double IG (insulated glass) unit to provide safety, security, and energy efficiency
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Door is assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Doors |
| Door Style: | 2/3 Lite, Wrought Iron |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Unit Size: | 74" x 98" |
| Rough Opening Size: | 74-3/4" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |







