✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
NP 6-Lite SDL Smooth FG-1-1 | Prehung Narrow Profile 6-Lite Fiberglass Entry Door With Fixed Sidelite And Multi-Point Lock System

1 / 3
NP 6-Lite SDL Smooth FG-1-1 | Prehung Narrow Profile 6-Lite Fiberglass Entry Door With Fixed Sidelite And Multi-Point Lock System
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 63" X 82" or 67"X 82" or 75" X 82" or 63" X 98" or 67" X 98" or 75" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $3,561.60
Original: $10,176.00
-65%NP 6-Lite SDL Smooth FG-1-1 | Prehung Narrow Profile 6-Lite Fiberglass Entry Door With Fixed Sidelite And Multi-Point Lock System—
$10,176.00
$3,561.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 63" X 82" or 67"X 82" or 75" X 82" or 63" X 98" or 67" X 98" or 75" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |














