NP 4 Lite 1-Block Smooth FG-2 | Narrow Profile 4 Lite 1-Block Smooth Fiberglass Entry Double Doors

NP 4 Lite 1-Block Smooth FG-2 | Narrow Profile 4 Lite 1-Block Smooth Fiberglass Entry Double Doors
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Stiles: | 3" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Reeded, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,377.00
-65%$4,377.00
$1,531.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Stiles: | 3" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Reeded, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |















