✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
NP 1-Lite Smooth FG | Prehung Narrow Profile 1-Lite Fiberglass Entry Door With Multi-Point Lock System

NP 1-Lite Smooth FG | Prehung Narrow Profile 1-Lite Fiberglass Entry Door With Multi-Point Lock System
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 31-1/2" X 82" or 33-1/2"X 82" or 36-1/2" X 82" or 31-1/2" X 98" or 33-1/2" X 98" or 37-1/2" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $2,031.05
Original: $5,803.00
-65%NP 1-Lite Smooth FG | Prehung Narrow Profile 1-Lite Fiberglass Entry Door With Multi-Point Lock System—
$5,803.00
$2,031.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern / Contemporary |
| Door Face Material: | Fiberglass |
| Door Face Texture: | Smooth |
| Door Core: | Hardwood edges and solid Timberstrand |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 31-1/2" X 82" or 33-1/2"X 82" or 36-1/2" X 82" or 31-1/2" X 98" or 33-1/2" X 98" or 37-1/2" X 98" |
| Stiles: | 3.5" wide |
| Top rail: | 3" |
| Bottom rail: | 10-1/2" |
| Glass Type: | Dual Pane, Tempered, Insulated |
| Glass Options: | Clear, Cloud (opaque white frosted) |
| Impact / Hurricane Rated: | No |
| Energy Star Certified: | No |
| Warranty: | Door: Lifetime Limited Manufacturer
Warranty Finish: 5-year Limited Manufacturer Warranty |














