DG KA Brazos 23L 80-2 | 8'-0" 2/3 Lite Knotty Alder Wood Double Entry Door with Brazos Decorative Glass

DG KA Brazos 23L 80-2 | 8'-0" 2/3 Lite Knotty Alder Wood Double Entry Door with Brazos Decorative Glass
- 8'-0" tall 2/3 lite Knotty Alder double entry door with fully beveled decorative glass
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Triple-thick IG (insulated glass) panels permanently seal the decorative glass panel inside of two sheets of tempered safety glass
- Insulated glass panels improve security, are more energy efficient, easy to clean, and help to protect the beveled glass panel from possible breakage
- 100% fully beveled hand-cut glass provide maximum amount of brilliance and sparkle
- Choose from two colors for the metal channels or “cames” which hold the individual pieces of the glass panel together
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Doors are assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- Priced per two doors
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Please note: Door frame will ship disassembled to prevent damage during transit. Frame assembly is straightforward and requires only a screwdriver. All screws and parts are included.
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Doors |
| Door Style: | 2/3 Lite, Decorative Glass |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Glass Privacy Rating | 4 |
| Unit Size: | 74" x 98" |
| Rough Opening Size: | 74-3/4" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" tall 2/3 lite Knotty Alder double entry door with fully beveled decorative glass
- Raised moulding applied around the wood and glass panels for a rich look
- Triple-thick IG (insulated glass) panels permanently seal the decorative glass panel inside of two sheets of tempered safety glass
- Insulated glass panels improve security, are more energy efficient, easy to clean, and help to protect the beveled glass panel from possible breakage
- 100% fully beveled hand-cut glass provide maximum amount of brilliance and sparkle
- Choose from two colors for the metal channels or “cames” which hold the individual pieces of the glass panel together
- Knotty alder is an American hardwood that possesses a “closed pore” grain with knots scattered throughout
- Door features laminated, engineered stiles and rails construction to virtually eliminate warping
- Door panels are constructed using a 3-piece assembly that incorporates a cross-grained spline in the core to eliminate panel splitting
- Doors are assembled using an authentic doweled cove-and-bead technique
- All door parts are hand matched to ensure consistent appearance and performance
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
- Priced per two doors
- 1 year limited warranty for unfinished and factory finished doors
- ADA sill (threshold) and multipoint locking system are available, please call us for details
Please note: Door frame will ship disassembled to prevent damage during transit. Frame assembly is straightforward and requires only a screwdriver. All screws and parts are included.
Glass Details:

SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Doors |
| Door Style: | 2/3 Lite, Decorative Glass |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type | Tempered, Insulated Glass |
| Glass Privacy Rating | 4 |
| Unit Size: | 74" x 98" |
| Rough Opening Size: | 74-3/4" x 98-1/2" |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |







