Wakefield Burlwood E-04 | Mahogany Double Entry Door with Burlwood Decorative Wrought Iron Grille

Wakefield Burlwood E-04 | Mahogany Double Entry Door with Burlwood Decorative Wrought Iron Grille
- Mahogany double entry door with Burlwood decorative wrought iron grille
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Wood with Wrought Iron |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 64-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $7,595.00
-65%$7,595.00
$2,658.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mahogany double entry door with Burlwood decorative wrought iron grille
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Wood with Wrought Iron |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 64-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













