Wakefield 1LT E-03 | 8'-0" Tall Mahogany Wood Entry Door with 3/4 Glass and Two Matching Sidelites

Wakefield 1LT E-03 | 8'-0" Tall Mahogany Wood Entry Door with 3/4 Glass and Two Matching Sidelites
- 8'-0" Tall Mahogany Wood Entry Door with 3/4 Glass and Two Matching Sidelites
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Sidelites come in 12" or 14" width
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 12" sidelites: 65-1/4" x 99" 14" sidelites: 69-1/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 12" sidelites: 66" x 99-3/4" 14" sidelites: 70" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $6,075.00
-65%$6,075.00
$2,126.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" Tall Mahogany Wood Entry Door with 3/4 Glass and Two Matching Sidelites
- Flemish or clear glass with Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Sidelites come in 12" or 14" width
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 12" sidelites: 65-1/4" x 99" 14" sidelites: 69-1/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 12" sidelites: 66" x 99-3/4" 14" sidelites: 70" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















