Tuscany Glencoe E-01 | 36"x96" Craftsman Style Mahogany 6-Lite Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass

Tuscany Glencoe E-01 | 36"x96" Craftsman Style Mahogany 6-Lite Entry Door with Clear Beveled Low-E Glass
- 36"x96" Craftsman style Mahogany Wood 6-Lite entry door with clear beveled low-E glass
- Tempered insulated clear beveled low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,375.00
-65%$3,375.00
$1,181.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36"x96" Craftsman style Mahogany Wood 6-Lite entry door with clear beveled low-E glass
- Tempered insulated clear beveled low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















