Trinity TDL 9LT 8/0 E-18 | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Door with 14" Matching Sidelites

Trinity TDL 9LT 8/0 E-18 | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Door with 14" Matching Sidelites
- 42"x96"x2-1/4", arch top, 12-lite Mahogany entry door with matching sidelites
- Door and sidelites features tempered, dual insulated, clear beveled Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass is used for added energy efficiency
- True Divided Lites - each glass pane is individually glazed
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 42"X80" Door, 2x14" Sidelites, Frame Size:79-1/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 42"X80" Door, 2x14" Sidelites, Frame Size:80"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $9,445.00
-65%$9,445.00
$3,305.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 42"x96"x2-1/4", arch top, 12-lite Mahogany entry door with matching sidelites
- Door and sidelites features tempered, dual insulated, clear beveled Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass is used for added energy efficiency
- True Divided Lites - each glass pane is individually glazed
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 42"X80" Door, 2x14" Sidelites, Frame Size:79-1/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 42"X80" Door, 2x14" Sidelites, Frame Size:80"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













