Trinity TDL 9LT 8/0 E-01B | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Door

Trinity TDL 9LT 8/0 E-01B | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Door
- 9-Lite mission style eyebrow radius Mahogany entry door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveledLow-E glass
- Door is 2-1/4" thick to protect against warping
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered dual insulated clear beveled or Flemish glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 42"X80" Door, Frame Size:43-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 42"X80" Door, Frame Size:44-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $6,285.00
-65%$6,285.00
$2,199.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 9-Lite mission style eyebrow radius Mahogany entry door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveledLow-E glass
- Door is 2-1/4" thick to protect against warping
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered dual insulated clear beveled or Flemish glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 42"X80" Door, Frame Size:43-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 42"X80" Door, Frame Size:44-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













