Trinity TDL 12LT E-01B | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" Mahogany 12-Lite Arch Top, True Divided Lite

Trinity TDL 12LT E-01B | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" Mahogany 12-Lite Arch Top, True Divided Lite
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 43-3/4"w x 99"h x 23" radius |
| Rough Opening Dimensions: | 44-1/2"w x 99-3/4"h x 23" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,825.00
-65%$5,825.00
$2,038.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 43-3/4"w x 99"h x 23" radius |
| Rough Opening Dimensions: | 44-1/2"w x 99-3/4"h x 23" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













