
Trinity 2 Panel E-01B | Pre-hung 42"x96" Arch Top Mahogany Trinity Solid Panel Entry Door
- Pre-hung round top Mahogany 9-Lite porthole entry door with clear beveled Low-E glass
- Clear beveled glass has Low-E coating for energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Pre-hung arch top mahogany trinity solid panel entry door
- Door is 2-1/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 43-3/4"x98-3/4" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening: 44-1/2"x99-1/2" |
| Rough Opening Dimensions: | 44-1/2" x 99-3/4" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,345.00
-65%$5,345.00
$1,870.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung round top Mahogany 9-Lite porthole entry door with clear beveled Low-E glass
- Clear beveled glass has Low-E coating for energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Pre-hung arch top mahogany trinity solid panel entry door
- Door is 2-1/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 43-3/4"x98-3/4" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening: 44-1/2"x99-1/2" |
| Rough Opening Dimensions: | 44-1/2" x 99-3/4" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













