Tiffany TDL 9LT 8/0 E-17 | Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 9-Lite Mission Style Mahogany Double Entry Doors

Tiffany TDL 9LT 8/0 E-17 | Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 9-Lite Mission Style Mahogany Double Entry Doors
- Eyebrow radius true divided 9-Lite mission style mahogany double entry doors
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, or clear beveled Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius /Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, Frame Size:62-3/4"x-99" 64"X96" Door, Frame Size:66-3/4"x-99" 72"X96" Door, Frame Size:74-3/4"x-99" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, Frame Size:63-1/2"x99-3/4" 64"X96" Door, Frame Size:67-1/2"x99-3/4" 72"X96" Door, Frame Size:75-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,365.00
-65%$5,365.00
$1,877.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Eyebrow radius true divided 9-Lite mission style mahogany double entry doors
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, or clear beveled Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius /Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, Frame Size:62-3/4"x-99" 64"X96" Door, Frame Size:66-3/4"x-99" 72"X96" Door, Frame Size:74-3/4"x-99" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, Frame Size:63-1/2"x99-3/4" 64"X96" Door, Frame Size:67-1/2"x99-3/4" 72"X96" Door, Frame Size:75-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













