Tiffany TDL 9LT 8/0 E-01B | Pre-hung 36"x96" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Entry Door

Tiffany TDL 9LT 8/0 E-01B | Pre-hung 36"x96" True Divided Lite 9-Lite Mahogany Eyebrow Radius Entry Door
- 9-Lite mission style eyebrow radius Mahogany entry door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, or clear beveled Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size:37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Frame Size:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,055.00
-65%$3,055.00
$1,069.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 9-Lite mission style eyebrow radius Mahogany entry door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, or clear beveled Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius, True Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size:37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Frame Size:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















