Tiffany TDL 6LT 8/0 E-19B | Pre hung Arch Top Mahogany 6-Lite Arched Entry Double Doors with 4-Lite Transom

Tiffany TDL 6LT 8/0 E-19B | Pre hung Arch Top Mahogany 6-Lite Arched Entry Double Doors with 4-Lite Transom
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels and 4 Lite transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of glass
- Dual pane, clear beveled, Low-E glass for added energy efficiency
- Transom height is 24"
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius Doors/Divided Lites and Square Top Transom |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:62-3/4"x124-1/2" 64"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:66-3/4"x124-1/2" 72"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:74-3/4"x124-1/2" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:63-1/2"x125-1/4" 64"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:67-1/2"x125-1/4" 72"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:75-1/2"x125-1/4" |
| Glass Type: | Insulated Dual Pane, Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled Low-E or Flemish Low-E |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $7,405.00
-65%$7,405.00
$2,591.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels and 4 Lite transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of glass
- Dual pane, clear beveled, Low-E glass for added energy efficiency
- Transom height is 24"
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius Doors/Divided Lites and Square Top Transom |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:62-3/4"x124-1/2" 64"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:66-3/4"x124-1/2" 72"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:74-3/4"x124-1/2" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:63-1/2"x125-1/4" 64"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:67-1/2"x125-1/4" 72"x96" Door, 24" Transom, Frame Size:75-1/2"x125-1/4" |
| Glass Type: | Insulated Dual Pane, Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled Low-E or Flemish Low-E |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















