✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Tiffany TDL 6LT 8/0 E-01B | Pre-hung 36''x96'' Arch Top Mahogany TDL 6-Lite Entry Door
- Pre-hung arch top Mahogany TDL 6-Lite entry door
- True divided lite (TDL) design: each opening contains an independent piece of glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Choice of clear beveled or Flemish Low-E glass
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Top / TDL |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Radius Top: | 22-5/8" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$988.75
Original: $2,825.00
-65%Tiffany TDL 6LT 8/0 E-01B | Pre-hung 36''x96'' Arch Top Mahogany TDL 6-Lite Entry Door—
$2,825.00
$988.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung arch top Mahogany TDL 6-Lite entry door
- True divided lite (TDL) design: each opening contains an independent piece of glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Choice of clear beveled or Flemish Low-E glass
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Top / TDL |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Radius Top: | 22-5/8" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E or Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















