
Tiffany Solid Panel E-01B | Pre-hung Arch Top Solid 2-Panel Mahogany Single Entry Door
- Pre-hung arch top mahogany solid 2-panel single entry door
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Sizes: | 36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,055.00
-65%$3,055.00
$1,069.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung arch top mahogany solid 2-panel single entry door
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Sizes: | 36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















