Tiffany Diamond 7LT 8/0 E-17 | Pre-hung Unique Diamond Shaped True Divided 7-Lite Eyebrow Radius Top Mahogany Double Doors

Tiffany Diamond 7LT 8/0 E-17 | Pre-hung Unique Diamond Shaped True Divided 7-Lite Eyebrow Radius Top Mahogany Double Doors
- Unique diamond shaped true divided 7-Lite eyebrow radius top mahogany double doors
- True divided lite design - each opening contains an insulted piece of clear beveled Low-E glass
- Each glass pane is tempered, beveled around the edges, and has Low-E coating applied for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, Frame Size:62-3/4"x-99" 64"x96" Door, Frame Size:66-3/4"x-99" 72"x96" Door, Frame Size:74-3/4"x-99" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, Frame Size:63-1/2"x99-3/4" 64"x96" Door, Frame Size:67-1/2"x99-3/4" 72"x96" Door, Frame Size:75-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $7,005.00
-65%$7,005.00
$2,451.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Unique diamond shaped true divided 7-Lite eyebrow radius top mahogany double doors
- True divided lite design - each opening contains an insulted piece of clear beveled Low-E glass
- Each glass pane is tempered, beveled around the edges, and has Low-E coating applied for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
60"x96" Door, Frame Size:62-3/4"x-99" 64"x96" Door, Frame Size:66-3/4"x-99" 72"x96" Door, Frame Size:74-3/4"x-99" |
| Rough Opening Size: |
60"x96" Door, Frame Size:63-1/2"x99-3/4" 64"x96" Door, Frame Size:67-1/2"x99-3/4" 72"x96" Door, Frame Size:75-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













