Seville-E-07 | 96" Tall 7 Lite Exterior Mahogany Double Doors with Panel Bottoms and Arched Transom

Seville-E-07 | 96" Tall 7 Lite Exterior Mahogany Double Doors with Panel Bottoms and Arched Transom
- Pre-hung Mahogany double entry doors with arched top transom
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Transom height is 3' at peak of arch and 2' at each side
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x138"h (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x138"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-hung Mahogany double entry doors with arched top transom
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Transom height is 3' at peak of arch and 2' at each side
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x138"h (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x138"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















