
Seville-E-01 | 96" Tall 7 Lite Exterior Mahogany Door with Panel Bottom
- Single 7-lite Mahogany entry door with panel bottom
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 32"x96" Door - 34-1/2"w x99-3/4"h (2) x 36"x96" Door - 38-1/2"w x99-3/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $2,805.00
-65%$2,805.00
$981.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single 7-lite Mahogany entry door with panel bottom
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 32"x96" Door - 34-1/2"w x99-3/4"h (2) x 36"x96" Door - 38-1/2"w x99-3/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |












