
Pinehurst TDL 8LT 8/0 E-01C | Pre-hung 36"x96" Arch Top 8-Lite TDL Mahogany Entry Door
- Arch top, true divided lite, Mahogany entry door
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Full Arch Radius, 8-Lite TDL |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size:37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,605.00
-65%$3,605.00
$1,261.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Arch top, true divided lite, Mahogany entry door
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Full Arch Radius, 8-Lite TDL |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 36"x96" Door, Frame Size:37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: | 36"x96" Door, Rough Opening:38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















