Oconee E-04 | Knotty Alder 6-Lite TDL Double Door Unit with Grooved Bottom Panel and Clear Beveled Glass

Oconee E-04 | Knotty Alder 6-Lite TDL Double Door Unit with Grooved Bottom Panel and Clear Beveled Glass
- Knotty Alder 6-Lite TDL double door unit with grooved bottom panel and clear beveled glass
- Lower panel is V-Grooved on both sides
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,155.00
-65%$4,155.00
$1,454.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Knotty Alder 6-Lite TDL double door unit with grooved bottom panel and clear beveled glass
- Lower panel is V-Grooved on both sides
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Clear Beveled Low-E |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















