Naples 6 Lite E-01 Impact Rated-2 | Port Collection Naples Mahogany 6 Lite Prehung HVHZ Impact Rated Double Door

Naples 6 Lite E-01 Impact Rated-2 | Port Collection Naples Mahogany 6 Lite Prehung HVHZ Impact Rated Double Door
- 6 Lite Mahogany entry double door with clear laminated impact IG Low-E glass
- DSA’s Port Collection has been engineered to withstand extreme weather conditions in High Velocity Hurricane Zones (HVHZ) and provide additional security to your home
- Through rigorous testing, the Port Collection has been certified for HVHZ with a Design Pressure (DP) Rating of +/- 70psf
- Tested to withstand direct impact with large wind-borne debris (TAS 201: Large Missile Impact), air and water infiltration, positive and negative design loads (DP70), and forced entry resistance
- Our Impact doors are 2 ¼” thick, made exclusively with premium Meranti Mahogany, and feature 11-ply panel construction for maximum durability
- For additional stability, the top and bottom of each door is reinforced with steel bars
- Port Collection doors are equipped with an Ashland Multipoint Locking System with an Emtek handleset to provide increased performance in everyday life and extreme weather conditions
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Impact Rated |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 36"x80" Door, Frame Size: 37-3/4"x83" |
| Rough Opening Sizes: | 36"x80" Door, Rough Opening: 38-1/2"x83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Laminated Impact IG Low E |
| Glass Style: | Clear |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $11,405.00
-65%$11,405.00
$3,991.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 6 Lite Mahogany entry double door with clear laminated impact IG Low-E glass
- DSA’s Port Collection has been engineered to withstand extreme weather conditions in High Velocity Hurricane Zones (HVHZ) and provide additional security to your home
- Through rigorous testing, the Port Collection has been certified for HVHZ with a Design Pressure (DP) Rating of +/- 70psf
- Tested to withstand direct impact with large wind-borne debris (TAS 201: Large Missile Impact), air and water infiltration, positive and negative design loads (DP70), and forced entry resistance
- Our Impact doors are 2 ¼” thick, made exclusively with premium Meranti Mahogany, and feature 11-ply panel construction for maximum durability
- For additional stability, the top and bottom of each door is reinforced with steel bars
- Port Collection doors are equipped with an Ashland Multipoint Locking System with an Emtek handleset to provide increased performance in everyday life and extreme weather conditions
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Impact Rated |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: | 36"x80" Door, Frame Size: 37-3/4"x83" |
| Rough Opening Sizes: | 36"x80" Door, Rough Opening: 38-1/2"x83-3/4" |
| Glass Type: | Clear Laminated Impact IG Low E |
| Glass Style: | Clear |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















