Milan Thin-Lite-R 8/0 E-04-T | Prehung 72" X 96" Tall Milan Thin Lite (Right) Modern Mahogany Entry Double Door with Transom

Milan Thin-Lite-R 8/0 E-04-T | Prehung 72" X 96" Tall Milan Thin Lite (Right) Modern Mahogany Entry Double Door with Transom
- 96"Tall Contemporary Milan Thin Lite Mahogany Wood Entry Double Door with Transom
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Sandblasted IG Low-E glass
- Transom features tempered, dual pane, Clear Low-E glass
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E and Sandblasted IG |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $6,695.00
-65%$6,695.00
$2,343.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96"Tall Contemporary Milan Thin Lite Mahogany Wood Entry Double Door with Transom
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Sandblasted IG Low-E glass
- Transom features tempered, dual pane, Clear Low-E glass
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E and Sandblasted IG |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













