Milan Solid Panel E-04 | 72" X 80" Tall Milan Solid Panel Modern Mahogany Entry Double Doors

Milan Solid Panel E-04 | 72" X 80" Tall Milan Solid Panel Modern Mahogany Entry Double Doors
- 80"Tall Contemporary Milan Solid Panel Mahogany Wood Entry Double Doors
- Solid flush contemporary Mahogany wood entry door
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 74-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 74-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,715.00
-65%$4,715.00
$1,650.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 80"Tall Contemporary Milan Solid Panel Mahogany Wood Entry Double Doors
- Solid flush contemporary Mahogany wood entry door
- Cross Laminated Plyfoam features a energy-efficient foam core with strengthening LVL Mahogany bars Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 74-3/4" X 82-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 74-1/2" X 83-1-2" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















