
Milan Solid Panel 8/0 E-04 | 96" Tall Milan Solid Panel Modern Mahogany Entry Double Door
- 72" X 96" Tall Contemporary Milan Solid Panel Mahogany Wood Entry Double Door
- Solid flushed contemporary Mahogany wood entry door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 74-3/4" X 98-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 75-1/2"" X 99 |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,715.00
-65%$4,715.00
$1,650.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 72" X 96" Tall Contemporary Milan Solid Panel Mahogany Wood Entry Double Door
- Solid flushed contemporary Mahogany wood entry door
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | 74-3/4" X 98-3-4" |
| Recommended Rough Opening: | 75-1/2"" X 99 |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













