✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Milan 8LT E-01 | 36"x96" Mahogany Wood 8-Lite Contemporary Entry Door
- Mahogany wood 8-Lite contemporary entry door
- Each lite has clear Low-E glass for energy efficiency
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
$908.25
Original: $2,595.00
-65%Milan 8LT E-01 | 36"x96" Mahogany Wood 8-Lite Contemporary Entry Door—
$2,595.00
$908.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mahogany wood 8-Lite contemporary entry door
- Each lite has clear Low-E glass for energy efficiency
- Door is 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















